Serwis Turystyczny Sobótki

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Kościoły i klasztory Sobótka » Kościół św. Anny Samotrzeciej
 

Kościół św. Anny Samotrzeciej

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół św. Anny Samotrzeciej
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół św. Anny Samotrzeciej (a od 2005 roku Diecezjalne Sanktuarium Matki Boskiej Nowej Ewangelizacji) wzniesiono w stylu gotyckim w XIV wieku. Cudowna figura św. Anny Samotrzeciej znalazła się w Sobótce dzięki żonie Piotra Włosta (fundatora kościoła), ruskiej księżniczce Marii Wloskoniss, która przywiozła ją z Kijowa w XII wieku. Tak przynajmniej głosi legenda, jednakże historycy sztuki skłaniają się ku tezie, iż figurę tę stworzono na przełomie XIII/XIV wieku. Jest twórca, który nie jest znany, wyrzeźbił ją w lipowym drzewie, w stylu romańskim, choć widoczne są także elementy stylu gotyckiego. W czasie renowacji w 1699 figura zyskała też pewne cechy barokowe. Figura ma wysokość przeszło dwóch metrów. Już w XIII wieku odbywano pielgrzymki do figury św. Anny Samotrzeciej. Pielgrzymi przybywali zarówno ze Śląska, Czech, Moraw, a także z Węgier i Słowacji. Do dnia dzisiejszego tak pozostało.

Dla owej cudownej figury zbudowana została kapliczka, która obecnie pełni funkcję prezbiterium. Do tylnej ściany kaplicy został dobudowany kościół w stylu gotyckim, w roku 1511. Najprawdopodobniej wówczas też została dobudowana kaplica św. Anny do wschodniej ściany prezbiterium. Kościół od początku powstania pełnił rolę kościoła pogrzebowego oraz odpustowego. W roku 1875 władze pruskie odebrały świątynię katolikom po czym zwróciły ją w roku 1893.

Kościół św. Anny jest kościołem orientowanym, w całości wzniesiono go z cegły i kamienia, nie jest otynkowany. Po znacznej rozbudowie w XVI wieku restaurowano go w roku 1725 i 1893, następnie w latach 1947-55 i 1970-80. Najstarszą częścią świątyni jest prezbiterium pięcioboczne (tj. pierwotna kaplica cmentarna), które posiada dach trójspadowy. Nawę oraz kaplicę św. Anny pokrywa dach dwuspadowy, zaś zakrystię dach pulpitowy. Nad wejściem do kościoła, na ścianie zachodniej w niszach znajdują się rzeźby św. Anny nauczającej Marię oraz św. Józefa z Dzieciątkiem wykonane z piaskowca. Do kościoła można się dostać przez gotycko-renesansowy portal pochodzący z XVI wieku, również wykonany z piaskowca. Portal jest zamknięty półkoliście, a we frontonie można dostrzec tarczę z monogramem augustianów. Kościelna wieża posiada sześcioboczny barokowy hełm z prześwitem, mieści się tam dzwon.

W roku 2005 w głównym ołtarzu umieszczono obraz przedstawiający Matkę Boską. Obraz ten pochodzi z XIX wieku, a jego autor jest nieznany. Do roku 2005 obraz mieścił się w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu. Ołtarz główny jest ołtarzem barokowym pochodzącym z roku 1720. Mieści się tam także obraz NMP Matki Nowej Ewangelizacji oraz figurka św. Anny Samotrzeciej z roku 1507. Po obu stronach ołtarza umieszczono pięć figur wykonanych z drewna, przedstawiających świętych Janów. Ołtarz boczny z prawej strony przedstawia Matkę Boską Bolesną, wykonany w roku 1685, z lewej strony ołtarz czternastu św. Wspomożycieli z roku 1720.

Przy filarach znajdują się cztery rzeźby wysokie na 2,5 metra. Przedstawiają one św. Annę Samotrzecią, Matkę Boską z Dzieciątkiem, św. Jadwigę Śląską oraz św. Mikołaja (według innych źródeł św. Augustyna). Pochodzą one z roku około 1500. Ambona została wykonana w roku 1726, a pieta w roku 1685. Przy kaplicy znajduje się granitowa rzeźba lwa oraz rzeźba kultowa, która nazywana jest Mnichem bądź też Grzybem - ma ona kształt zbliżony do ludzkiego.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Sobótce

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 3
gości dzisiaj: 160
razem odsłon: 1184895
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: -0.91
 
 

Zobacz także


 
© 2007-2019 Sobotka.net.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Sobótka - Masyw Ślęży - noclegi i atrakcje turystyczne - Ślęża
Hotelisko.pl