Serwis Turystyczny Sobótki

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Kościoły i klasztory Sobótka » Kościół św. Jakuba Apostoła
 

Kościół św. Jakuba Apostoła

adres
Kościół św. Jakuba Apostoła
Św. Jakuba 10
55-050 Sobótka
kontakt
tel.

kategoria
Kościoły i klasztory,
 
Kościół św. Jakuba Apostoła
Zobacz galerię zdjęć
 

Kościół św. Jakuba Apostoła jest kościołem parafialnym. Wzniesiono go w stylu barokowym (choć posiada także cechy stylu gotyckiego) w roku 1739, dokładniej rzecz biorąc odbudowano po zniszczeniach jakie wywołał pożar mający miejsce 4 lipca 1730 roku (wówczas spłonął nie tylko wcześniejszy kościół, ale i całe miasto). Omawiana świątynia jest trzecią wybudowaną w tym właśnie miejscu, co potwierdzają badania archeologiczne, które przeprowadzono w obecnym kościele w latach 50. ubiegłego wieku. Pierwszy kościół powstał tu prawdopodobnie w roku 1155 roku, a jego fundatorem był niejaki Piotr Włast. Niemniej po raz pierwszy kościół wzmiankowany jest dopiero w 1250 roku, w Bulli papieża Innocentego IV. Był to kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, który zbudowano z gabra oraz granitu. Budowla ta była dość dużych rozmiarów kościołem trzynawowym. Do dnia dzisiejszego możemy obejrzeć fragment pierwszego kościoła odsłonięty spod tynku w przyporze wieży.

Druga świątynia w stylu gotyckim w tym miejscu powstała około 1500 roku i zyskała wezwanie św. Jakuba z Compostela. Z drugiego kościoła zachowały się mury z oknami gotyckimi (okna są zasłonięte ołtarzem). Kościół ten spaliły wojska saskie 10 czerwca 1633 roku, podczas wojny trzydziestoletniej. Świątynię odbudowano dopiero w 1662 roku. Pieniądze na odbudowę pochodziły z opactwa Augustianów z Wrocławia. W roku 1730 miał miejsce wspomniany pożar, a kościół zaczęto odbudowywać w dziewięć lat po tym wydarzeniu. Kolejne zniszczenia przyniósł czas drugiej wojny światowej, a dokładniej rok 1945, kiedy to doszło do zawalenia dwóch pól sklepień. Później zaczęto prowadzić wspomniane badania archeologiczne i władze nie wydały zezwolenia na odbudowę kościoła. Zezwolenie to uzyskano dopiero w 1957 i wtedy też kościół zaczęto odbudowywać. Świątynię erygowano i oddano do użytku 20 listopada 1960 roku.

Pomimo barokizacji jaka została przeprowadzona w czasie odbudowy kościoła w XVIII wieku, bryła nosi znamiona stylu gotyckiego. Wnętrze zaś jest późnobarokowe i posiada elementy rokoko. Ołtarz główny jest ozdobiony obrazem przedstawiającym św. Jakuba Starszego w otoczeniu aniołów, który pochodzi z 1770 roku. W prezbiterium mieszczą się barokowe ołtarze boczne św. Jana Nepomucena, Najświętszej Maryi Panny i Ukrzyżowania pochodzące z 1739 roku oraz ambona w stylu manierystycznym z około 1650 roku. Stacje Drogi Krzyżowej pochodzą z lat 1718-1732. W portalu północnym umieszczono kartusz z inskrypcją w języku łacińskim o następującej treści:

„Ten kościół i miasto zostały zniszczone doszczętnie w ciągu dwóch godzin od ognia zbrodniczo wznieconego”

Napis ten przypomina o wspominanym już pożarze z 1730 roku. Kościół trzynawowy jest wzniesiony z granitowych bloków i kryty dachówką, zaś zwieńczenie kościelnej wieży pokryto miedzianą blachą. Na północnej i południowej ścianie świątyni można obejrzeć płyty nagrobne pochodzące z XIX wieku, które są pozostałością po przykościelnym cmentarzu.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Sobótce

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 3
gości dzisiaj: 160
razem odsłon: 1184899
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: -0.87
 
 

Zobacz także


 
© 2007-2019 Sobotka.net.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Sobótka - Masyw Ślęży - noclegi i atrakcje turystyczne - Ślęża
Hotelisko.pl