Serwis Turystyczny Sobótki

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Muzea Sobótka » Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego w Sobótce
 

Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego w Sobótce

adres
Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego w Sobótce
Św. Jakuba 18
55-050 Sobótka
kontakt
tel.

kategoria
Muzea,
 
Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego w Sobótce
Zobacz galerię zdjęć
 

Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego w Sobótce zostało założone w roku 1962. Najbardziej aktywnym działaczem dążącym do utworzenia placówki oraz jej pierwszy opiekunem był Stanisław Dunajewski. Wcześniej w Sobótce istniało Heimatmuseum, jednak nie pozostało po nim żadnych zbiorów. Omawiane muzeum zyskało siedzibę w Domu Opata. Jest to budynek dawnego szpitala, który został wybudowany w roku 1568 przez augustianów. Podstawowym założeniem Muzeum Ślężańskiego od zawsze było gromadzenie, opracowywanie i udostępnianie zabytków mających związek z kulturą duchową w pradziejach. Pierwsza stała wystawa w muzeum została zorganizowana w roku 1966 i nosi ona tytuł "Wierzenia dawnych Słowian". W roku 1974 wystawa ta została znacznie zwiększona pod względem ram czasowych i otwarta została kolejna wystawa o tytule "Śladami dawnych wierzeń".

Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego w Sobótce było samodzielnym muzeum do roku 1970, po czym w roku 1971 stało się ono oddziałem Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu i było nim do 1992 roku. W roku 1993 placówka stała się muzeum samorządowym, które znajduje się pod opieką władz miasta. Imię Stanisława Dunajewskiego muzeum zyskało w roku 1992, aby upamiętnić jego zaangażowanie w tworzenie muzeum.

Zbiory muzealne to przede wszystkim zbiory archeologiczne, które pochodzą w większości z badań wykopaliskowych prowadzonych przez muzeum. Warto przyjrzeć się także kolekcji numizmatycznej, na którą składają się monety z XVI-XVIII wieku, zbiór map regionu, z których najstarsza datowana jest na XVI wiek, kolekcja skamielin, skał i minerałów.

Od roku 1995 swoją działalność prowadzi Galeria Muzeum Ślężańskiego, która przedstawia dzieła zarówno polskich jak i zagranicznych artystów. Jest to galeria bardzo otwarta na wszystkie dzieła, jak autorów profesjonalnych, tak tych nieprofesjonalnych. Muzeum organizuje także kameralne koncerty i prowadzi działalność wydawniczą. Do najciekawszych tytułów należą między innymi:

  • monografia "Dzieje Sobótki"
  • "Funeralia Lednickie" - jest to pozycja poświęcona tematowi czarownic
  • "Ślężańskie krajobrazy"
  • "Leksykon artystów i twórców rzemiosła artystycznego Ziemi Ślężańskiej od XVI wieku do współczesności"

 

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Sobótce

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 6
gości dzisiaj: 169
razem odsłon: 1184951
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: 0.1
 
 

Zobacz także


 
© 2007-2019 Sobotka.net.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Sobótka - Masyw Ślęży - noclegi i atrakcje turystyczne - Ślęża
Hotelisko.pl