Serwis Turystyczny Sobótki

notes (0)
    
Strona główna » Atrakcje w mieście » Zabytkowe budynki Sobótka » Zespół rezydencjonalny oo. augustianów
 

Zespół rezydencjonalny oo. augustianów

kategoria
Zabytkowe budynki,
 
Zespół rezydencjonalny oo. augustianów
Zobacz galerię zdjęć
 

Na klasztorny zespół rezydencjonalny oo. augustianów składają się takie obiekty jak pałac (tak zwany "zamek") i pozostałości po klasztorze, kaplica, oficyna, wozownia, budynek bramny, nieczynny browar, ośrodek wychowawczy oraz park.

Wspomniany "zamek" powstał w XVI wieku, przebudowano go w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie mieści się tu hotel. Już w roku 1121 w miejscu, gdzie stoi obecny obiekt została wzniesiona kaplica dla zakonu oo. augustianów. Teren ten był wówczas południową częścią wsi o nazwie Górka. Wzmianka na jej temat pojawia się w dokumentach księcia Henryka Brodatego, które pochodzą z lat 1204 oraz 1208. Wzmianka ta dotyczy decyzji zwrotu posiadłości pod zarząd wspominanego zakonu. Ponownie o wsi słychać w roku 1250, kiedy konsekrowany jest tu nowy kościół. Wzmianka na ten temat pochodzi z dokumentów papieża Innocentego IV.

Probostwo augustianów w Górce zniszczyli husyci w latach 1428 oraz 1435. Odbudowa zniszczeń rozpoczęła się w drugiej połowie XV wieku i trwała nadal początkiem XVI wieku. W latach 1524-1553 wieku do kaplicy dobudowano część mieszkalną za sprawą proboszcza Walentego Aschiusa oraz proboszcza Franciszka Krazera. Zespół rozbudowywano dalej w roku 1585, a cztery lata później miało miejsce ponowne poświęcenie. Kolejny raz opactwo augustianów zostało mocno zniszczone w czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648). Wnętrze kościoła otynkowano w roku 1736.

Kiedy doszło do sekularyzacji zakonu w roku 1810, wszystkie zabudowania należące do probostwa, z wyjątkiem kościoła, który był kościołem parafialnym, zostały sprzedane Ernestowi von Luttwitz w roku 1812. Ów Luttwitz zabudowania te przeznaczył dla celów mieszkalnych. Dach i szczyty kościoła zostały wyremontowane w roku 1854, a następnie w 1868.

Wszystkie zabudowania, zarówno gospodarcze jak i mieszkalne, zostały sprzedane Eugeniuszowi von Kulmitz w roku 1885. Ten zaś postanowił je całkowicie przebudować na neorenesansowy zamek. Projekt obiektu został sporządzony przez Wilhelma Rheniusa, architekta z Wrocławia. Przebudowa odbyła się w latach 1886-1891. Kolejne remonty oraz potrzebne naprawy całego zespoły miały miejsce w 1908, 1914 oraz 1928 roku. Parafia oraz kościelne wyposażenie zostało przeniesione do nowej świątyni w roku 1932, zaś stara świątynia została zaadaptowana na magazyn.

Kolejne remonty miały miejsce po zakończeniu drugiej wojny światowej w 1965, 1970 oraz 1973 roku. W tej chwili poza formą neorenesansową można dostrzec także formy renesansowe oraz gotyckie. Elewację obiektu wykonano z łamanego granitu (z dodatkiem cegły), budynek jest w części otynkowany. Kościół powstały w XV wieku mieści się w części wschodniej kompleksu, zaś w zachodniej części znajduje się dawny budynek gospodarczy (wzniesiony około 1558 roku). W środkowej części mieści się wieża (wzniesiona w latach 1524-1553). We wnętrzu kompleksu zlokalizowana jest kaplica średniowieczna. Ciekawostką jest, iż w czasie prowadzenia prac konserwatorsko-remontowych odnaleziono niedaleko owej kaplicy pozostałości po fundamentach murów i wieży. To natomiast może dowodzić, że w czasach średniowiecznych mieścił się tutaj zamek.

komentarze
 
W pobliżu
 
 
 
 
Na weekend
Konferencje, szkolenia
Imprezy integracyjne
Dla aktywnych
Z rodziną
więcej »
 

Pogoda w Sobótce

temp.
0 °C
deszcz 0.0 cm
śnieg 0.0 cm
wiatr 0 km/h
  szczegóły »
 
 

Statystyki


gości obecnie: 5
gości dzisiaj: 160
razem odsłon: 1184853
od dnia: 2012-10-11
czas generowania: -0.9
 
 

Zobacz także


 
© 2007-2019 Sobotka.net.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Sobótka - Masyw Ślęży - noclegi i atrakcje turystyczne - Ślęża
Hotelisko.pl